Web’de başarılı olmanın kuralı, bulunabilir olmaktan geçiyor.Büyük emekler sonucu hazırladığınız sitenizin bulunabilir olmadıktan sonra pek bir anlam ifade etmemektedir.

İnsanlar bulmak istedikleri her hangi bir şeyi arama motorlarında sorgularlar.

Sitenizi açtınız ama sitenize gelen giden yok 🙁

Peki insanlar sizi nasıl bulacaklar?

Sizlerle bu sorunun cevabını paylaşmak için buradayım 😀 Sizde bulunabilir olabilir ve ziyaretçilerinizi arttırabilirsiniz.Nasıl mı ?

Siz değerli okurlarımla hepimizin sıkça kullandığı arama motorlarına sitenizi nasıl kaydedeceğimizi paylaşacağım.

Öncelikle dünya da en çok kullanılan arama motoru olan Google ile başlayalım.

     

 http://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr

Google‘ a sitenizi kaydetmek için farklı yöntemler uygulansa da en kalıcı yöntem Google Webmaster Tools bölümüne sitenizi eklemektir. Google da mail hesabı oluşturup Webmaster’a kayıt olduktan sonra sizlere sitenizin ayarlarını yapabileceğiniz bir panel verilir ve bu panelden sitenizin tarama hatalarını, arama sorgularını görebilirsiniz aynı zaman da sitenizin sitemap kaydını da yapabilme imkanı sunulmaktadır.Yukarıda paylaştığım URL ile Google Webmaster’a erişebilirsiniz.Linke tıkladıktan sonra mail giriş yapmanız gerekmektedir  girişinizi tamamladıktan sonra karşınıza Search Console alanı gelecektir.İşlem adımlarını takip ederek sitenizin arama motoru kaydını gerçekleştirebilirsiniz. Kısa bir süre sonra Google arama motorlarının Google Crawler(örümcek) dediğimiz programı sitenizi ziyaret etmeye başlayacak ve birkaç gün sonra sizin sitenizde Google arama sonuçlarında yer alacak.

https://webmaster.yandex.com.tr/sites/

Diğer bir arama motoru olan Yandex’e sitenizin kaydetmek için yukarıda ki URL’den Yandex Webmaster‘a ulaşabilirsiniz. Google Webmaster’ da olduğu gibi Yandex Webmaster’a da mail ile giriş yapıyoruz ve Google Webmaster ile benzer olan işlem adımlarınızı takip ederek  sitenizi Yandex arama motoruna kayıt edebilirsiniz.

https://www.bing.com/webmaster/home/mysites

Bing ve Yahoo Webmaster‘ a giriş yapmadan önce bir mail hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Bing ve Yahoo arama motorları genelde kendilerinin sunduğu e-mail hizmetlerinden hesap açılmasını istiyorlar. E-mail hesabı  oluşturulduktan sonra Webmaster’a giriş yapılır ve istenen işlem adımları tamamlanır farklı arama motorlarının çalışma prensiplerine göre adımların uyarlanmasında farklılık oluşabilir.Tüm işlem adımlarını gerçekleştirdikten sonra sizleri  Bing ve Yahoo’da da bulabileceğiz.

Sitenizi arama motorlarına kaydetmeyi unutmayın ! 

Not: SEO(Search Engine Optimization) hakkında daha fazla bilgi için takipte kalın. Hoşçakalın 🙂

 

Hemen Paylaş Bize Destek Ol !