SEO, ingilizce (Search Engine Optimization) olarak geçen ve türkçe manasıyla Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Bilişim dünyasında online pazarlama tekniği olarak benimsenen organik bir Google stratejisi diyebiliriz.

Günümüz dünyasında internetin hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal alemin ve ticaretin sanal ortama taşınmasıyla başlamış olan küresel rekabetin bir sonucu olarak internet, büyük bir pazar halini almış bulunmaktadır.Bu sebepten ötürü Seo, interneti etkili bir tanıtım yolu ve pazarlama aracı olarak kullanmak isteyen ve bu pazarda bende varım demek isteyen büyüklü küçüklü  kurum ve şirketler in vazgçilmezi halini almiştır.
 


Seo’nun en temel amacı açılımı itibariyle arama motorlarının belirlemiş oldukları kriterlere en iyi şekilde uyum sağlayarak web sitemizim optimizasyonu gerçekleştirmek ve arama motoru sonuç sayfasında (SERP’te) en üst sıralara gelebilmektir.Diğer bir deyişle sitelerin Google başta olmak üzere Yandex, Bing v.b arama motorlarında bulunabilirliğini güçlendirmek adına web sitesi üzerinde yapılması gereken teknik iyileştirmeler ve geliştirmeler anlamına gelmektedir.
Bu bağlamda  Seo uzmanları tarafından web sitesine yapılıcak işlemleri temelde site içi seo ve site dışı seo olarak iki başlık altında toplayabiliriz.

Site İçi Seo (On Page Seo)

Site içi seo, adından da anlaşılacağı gibi site içerisinde yapılan teknik çalışmalardır.Genel mantık olarak site içini SEO ya uyumlu hale getirmek diyebiliriz.Arama motorlarının siteyi daha iyi anlaması ve taraması adına yapılan teknik düzenlemelerdir.Arama motorları web sitelerini değerlendirirken kullanıcı memnuniyetini ve deneyimini ön planda tutar. Bu sebepten ötürü yapmamız gereken ilk iş siteye gelen ziyaretçilerin aradıklarını bulabilecekleri ve daha fazla zaman geçirebilecekleri  kaliteli bir özgün içerik havuzu oluşturmaktır.Tabi bu havuzu seçeceğiniz doğru anahtar kelimelerle desteklemeyi de unutmamalısınız. İçerikten sonra gelen önemli hususlar ise sitenin kod yapısı ve göze hitap eden güzel bir site tasarımı gelmektedir.

 

Site Dışı Seo (Off Page Seo)

Site dışı Seo ise yine başlığından da anlaşılacağı gibi web site içeriğine müdahelede bulunmadan site dışından yürütülen çalışmalar diyebiliriz..Site dışı seo için kullanılan çok fazla teknik vardır. Ben size genel olarak yapılan backlink çalışmaları ve sosyal medya çalışmaları olarak ikiye ayıracağım.
Backlink bir web sitesinin başka bir web sitesine verdiği linkleri ifade eder. Aldığınız backlinklerin doğal yollarla elde edilmesine dikkat edilmelidir. Google da dahil diğer tüm arama motorları buna çok ciddi önem vermektedir. Çünkü arama motorları doğal olamayan backlinkleri tespit ettiği anda sizin manipüle ettiğinizi kesinleştirir ve bu sıralamalarda çok ciddi düşüşler yaşamanıza sebep olabilir. Sandbox’a düşebilirsiniz(Benim tabirimle kara liste 🙂 ).Ordan çıkmak imkansız gibi birşeydir.
Sosyal medyada yapıcağınız çalışmalarla da sitenize ciddi sayıda ziyaretçi çekebilirsiniz.
Kısacası backlink ve sosyal medya çalışmaları ile sitenize doğal köprüler oluşturarak web site popüleritenizi arttırabilirsiniz.

Tabi seo sadece bunla bitmiyor. Bunun dışında rakip analizi, backlink analizi, meta etiketleri ve url yapısı, robot.txt, .htacces, yapılandırması gibi süreçler de barındırıyor. Zaman buldukça sizlere bunlardan da bahsetmeye devam edeceğiz.  
En genel hatlarıyla SEO yu bu şekilde tanımlayabiliriz. Bu iki konuyu ilerleyen zamanlarda biraz daha detaylandırarak sizlere sunmaya çalışacağız.

Seo için bu iki çalışma da kesinlikle doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bilakis on page seo  yapmadan off page seo yapılırsa başarı sağlanamaz. Bu konular ciddi bir takip ve sabır gerektiren işlerdir. Sizlere seo çalışmalarınızda şimdiden başarılar dilerim.

AYRICA SEO KONUSUNDA PROFESYONEL YARDIM ALMAK İSTERSENİZ BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.   

 

Hemen Paylaş Bize Destek Ol !