seoooSEO türkçe de anlamı kısaca “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir.Bu başlığı biraz açacak olursak arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir de diyebiliriz.SEO günümüz de arama motorları, arama sonuçlarını listelerken matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri; yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır. İnternetin ekonomik anlamdaki gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.Yaygınlaşmaya başlayınca SEO’luk resmen bir iş haline dönüşmüştür.Uzmanlar tarafından SEO’luk iki farklı açıdan ele alınır.

on-page-seo1)On Page SEO(Site içi SEO)

Türkçe de anlamını biraz açıcak olursak site içi yapılan içerik,başlık vs. durumları en iyi ve en güncel şekilde düzenlemektir.Google site algoritmalarını belirlerken site içerik kısımlarına çok dikkat eder ve bu sebepten site içi SEO’nun çok büyük önemi vardır.

Site içi SEO işlemlerine örnek olarak “W3C Geçerlemesi, uygun başlığın kullanılması, görsellerdeki çözünürlük kalitesi, alan adı (domain) uygunluğu, özgün içerik, site hızı” gibi metodlar gösterilebilir.

 off-page-seo2)Off Page SEO(Site dışı SEO)

Bir çok yöntemi olan Off Page SEO en yaygın ve en kullanılır olan tekniği BackLink‘lerdir.Backlink  bir web sitesinin diğer bir siteye verdiği linktir.Yalnız Backlink kullanımı o kadar basit değildir Google ve diğer arama motorların’ın Backlink’lere bazı durumlarda karşıdır.(Bunun nedenini başka yazıda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.)Bunun yanı sıra  sosyal medyadaki etkinlik,kullanıcı deneyimleri gibi birçok etken de arama motorlarının dikkat ettiği alanlardır. Dolayısıyla bu alanlardaki etkinliğe de önem verilmelidir.

blackhat

Onaylanmayan Yol Black Hat SEO

Çeşitli onaylanmayan yöntemlerle arama motorunun çalışmasını engelleyerek bir site ile lgili veya hedef anahtar kelimesini  öne çıkmasını sağlamaya çalışma işlemidir. Yöntemlerden bazıları;

  • Anahtar Kelime Yığınları,
  • Çıkış Sayfaları,
  • Bilgisayar tarafından otomatik yazılan sayfalar,
  • İkiz Sayfalar,
  • Küçük makaleler,
  • Görünmez Yazılar

Olarak sıralanabilir. Black Hat SEO teknikleri, onaylanmayan yollar olduğu için; Alan adının tamamen veya kısmen indexlerden çıkarılması ile de sonuçlanabilmektedir.

Ulaş Can KAYGAZ

Hemen Paylaş Bize Destek Ol !